Prowadząc zakład produkcyjny należy go wyposażyć w odpowiednie narzędzia do efektywnego wytwarzania produktów. Jednym z takich elementów jest centrum obróbcze. Dostosowanie wyposażenia zakładu do charakteru produkcji jest pierwszym krokiem do optymalizacji zysków. Trzeba pamiętać, że zakup centra obróbczego to bardzo poważna inwestycja, która może kosztować bardzo dużo. Z tego powodu, warto przemyśleć wybór aby kupno centrum obróbczego nie okazało się klapą. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Jak wybrać centrum obróbcze wysokiej jakości?
Przed zakupem maszyn trzeba zdać sobie sprawę, że jest to bardzo kosztowna inwestycja. Jeżeli jakość kupionych maszyn nie pozwoli na wytwarzanie produktów zgodnych z wymaganiami klienta, inwestycja będzie zwracać się przez bardzo długi czas. Z tego powodu, całe przedsięwzięcie może okazać się nieopłacalne.
Chcąc mieć pewność, że maszyna nie będzie złomem, warto zwrócić na szereg parametrów. Przede wszystkim, bardzo istotne jest aby maszyna była w stanie pracować przez długi czas. Zakładając, że inwestycja ma być zyskowna, okres eksploatacji powinien wynosić około 15 lat. Ponadto, w obecnej dobie rozwoju technologicznego bardzo istotne jest aby centrum obróbcze mogło być zintegrowane z systemem zarządzania produkcją wdrożonym do przedsiębiorstwa. W ten sposób można produkować komponenty dokładnie tak jak wygląda zapotrzebowanie klientów.
Czy trzeba kierować się ceną?
Wiele osób myśli, że wraz z wysoką ceną urządzenia idzie dobra jakość. Niestety, nie jest to regułą. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy zwrócić uwagę na szereg innych cech. To czy jest możliwa integracja z innymi urządzeniami oraz manipulatorami powinno być dużo większym priorytetem aniżeli cena. Kolejną rzeczą jest precyzja centrum. Im mniejsze detale są produkowane, tym urządzenia powinny być bardziej precyzyjne. Trzeba również zwrócić uwagę na liczbę osi, w których centrum obróbcze może pracować.
Podsumowując, kupno centrum obróbczego powinno być przemyślaną decyzją, gdyż nietrafiona inwestycja będzie się spłacać przez wiele lat. Z tego powodu, nie warto patrzeć wyłącznie na cenę, ponieważ bardzo istotne jest to czy inwestycja w ogóle będzie opłacalna. Takie rzeczy jak integracja z pozostałymi maszynami w firmie oraz z systemem do harmonogramowania i zarządzania produkcją powinny być dużo ważniejszym czynnikiem. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku precyzji. Kiedy tolerancje produkowanych elementów są bardzo ciasne, wysoka precyzja jest czynnikiem obowiązkowym.