Producenci nieustannie opracowują nowoczesne systemy do seryjnej produkcji takich komponentów, jak szczotki techniczne i szczotki przemysłowe, które służą do uszczelniania, czyszczenia i ogólnej obsługi konserwującej.
Zapewnienie delikatnego ruchu szczotek na wrażliwych częściach przedmiotów, czasami przy dużych prędkościach, jest bardzo wymagającym zadaniem. Żarówki, blachy i obudowy, elementy elektroniczne, elementy ze szkła, okna lub wszelkie skomplikowane urządzenia, są obiektami wymagającymi odpowiedniego czyszczenia i konserwacji. Dlatego też, inżynierowie opracowują i udoskonalają procesy produkcji, aby dostarczyć klientom idealny system szczotek przemysłowych.
Technologia czyszczenia – szczotki techniczne w użytkowaniu
Elektrostatyczne usuwanie bardzo drobnych cząstek lub czyszczenie wałków drukujących, to precyzyjne zadania dla specjalistycznie zaprojektowanych systemów, jakimi charakteryzują się szczotki techniczne. W klasycznej kombinacji, do produkcji nowych szczotek używane są następujące materiały: drut ze stali nierdzewnej lub ocynkowany – jako środek szczotki. Włókna syntetyczne, włókna naturalne lub szczecina druciana – jako materiał wypełniający.
Co ciekawe, w produkcji obecnie panuje trend wytwarzania korpusów szczotek bezpośrednio z materiałów pochodzących z recyklingu, co daje możliwość obniżenia kosztów.
Technologia uszczelniania szczotkami technicznymi
Szczotki techniczne mogą również być stosowane jako uszczelki drzwi i bram. Uszczelki szczotkowe mają długą żywotność i łatwo radzą sobie z dużymi odchyleniami tolerancji – nawet duże wahania temperatury nie stanowią problemu dla nich. Dodatkową korzyścią jest efekt samooczyszczania. Praktycznie wszystkie konwencjonalne materiały wypełniające nadają się do uszczelnień szczotkowych, od włókien naturalnych po włosie syntetyczne oraz druty metalowe.
Proces regeneracji zużytych szczotek technicznych
Zużyte elementy szczotek technicznych mogą zostać skutecznie poddane procesowi regeneracji, który jest dużo ekonomiczniejszy od zamówienia i zakupu kolejnego, nowego modelu szczotki. Najczęściej następuje jedynie wymiana włókna, korpus wraz z pozostałymi elementami pozostaje bez zmian, oczywiście jeśli nie jest uszkodzony i nadal nadaje się do użytku.
Dostępna jest również opcja modyfikacji szczotki, zgodnie z indywidualnymi preferencjami klienta. Podczas procesu regeneracji można zmienić twardość włókna, kształt lub kolor.
Producenci stosują zasadę zrównoważonego rozwoju i w taki sposób dostosowują technologię, aby w możliwie największym stopniu przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego. Zużyte szczotki nie muszą być wyrzucane do kosza i nie trzeba ich nagminnie utylizować – najpierw należy poddać je procesowi regeneracji.